تکنولوژی خضراء

نانو چیلیتینگ تکنولوژی، مفهوم جدیدی از تکنولوژی نانو است که برای اولین بار در جهان توسط  مهندس محمدحسن نظران،  به ثبت اختراع در کشور آمریکا و اتحادیه اروپا رسیده است. این تکنولوژی از روش خودچینی (Self-Assemble) که یکی از روش های ساخت نانو مواد به روش پایین به بالا است بهره می برد. سنتز در این متد، بهترین روش تولید مواد در سایز نانو و تولید انبوه می باشد.

(تعریف خودچینی: خود چینی عبارتست از جذب اتم ها و مولکول های مواد به طور هوشمندانه توسط خود آنها و بصورت خود به خودی به منظور ایجاد ساختار به هم پیوسته و منظم)

 

نانو کودهای کلاته خضراء، که با استفاده از نانو چیلیتینگ تکنولوژی تولید شده اند، دارای ساختاری منعطف  می باشند که در برابر PH های 3 تا 11 کاملا مقاوم بوده ، ساختاری پایدار دارند.

نانو کودهای کلاته خضراء، که با استفاده از نانو چیلیتینگ تکنولوژی تولید شده اند، دارای ساختاری منعطف  می باشند که در برابر pH پایدار دارند. در حالیکه در کودهای کلات غیر نانویی این انعطاف و مقاومت وجود نداشته، لذا در خاکهای قلیایی قابلیت مصرف آنها بسیار پایین است.

از طرف دیگر، خاصیت نانو سایزی به  این کودها قابلیت مصرف خاکی و محلول پاشی را بطور همزمان می دهد در حالی که کودهای غیرنانویی موجود یا از طریق مصرف خاکی و یا از طریق محلول پاشی قابلیت جذب موثر دارند.

همچنین تفاوت فاحش خواص آن با سایر کودهای کلاته موجود در جهان مانند تاثیر در راندمان فتوسنتز، میزان کلروفیل سازی، افزایش سطح برگ، افزایش مقاومت در برابر تنش های محیطی و غنی کردن محصولات کشاورزی حکایت از خواص نانویی آن دارد.

نانو کودهای کلاته خضراء بر اساس خصوصیات تعریف شده از نانو مواد دارای خواص زیر می باشند:

  • ابعاد کمپلکس خضراء بر اساس عکس میکروسکوپ الکترونی در هر سه بعد کمتر از 100 نانومتر است(سایز مولکولی نانو کودهای خضراء زیر 100 نانومتر است.)
  • روش سنتز آنها به روش خودچینی است که کاملا مهندسی ساز است.
  • قابلیت افزودن یا کاستن در طراحی آنها وجود دارد که منجر به تولید انواع نانو کودها شده است.
ایمیل:
تلفن :

info[at]khazra.ir

021-88992123

 

2013 (c) Copyright khazra.ir
All rights reserved. Sodour Ahrar Shargh